W każdym domu szczęście wygląda inaczej. Hygge – skandynawskie szczęście.

Sztuka skandynawskiego szczęścia z małych rzeczy, czyli hygge wiąże się ze ścisłym poczuciem bezpieczeństwa. To czerpanie szczęścia z małych, codziennych przyjemności jak wspólny posiłek, małe obserwacje przyrody i otaczającego świata, pozytywne akcenty w relacjach z bliskimi jak przywitanie się rano. Słuchanie deszczu na dachu, kiedy jesteś przy oknie z kubkiem herbaty, kawa z przyjaciółką, która przeistacza się w wieczór w szerszym gronie znajomych, pierwszy śnieg – te chwile, którymi nie możesz się nacieszyć. Niewiele i wszystko zarazem. Każdy ma swoje hygge.

hygge portal wsdf95msusi-toa-heftiba

Hygge nie jest jednowymiarowe. To uniwersalny przekaz. Dotyczy zarówno czasu z bliskimi jak i naszego domu, wychowania dzieci. Celebracja przyjemności, bez chwilowego ekstatycznego poczucia szczęścia. To raczej źródło szczęścia codziennego, np. przygotowanie ładnego i pożywnego podwieczorku, zamiast nieplanowanej pizzy. I jedno i drugie bawi, ale hygge związane ze spokojną przyjemnością wspólnego działania, bez poganiania i rutynowej rozmowy, zbliża i scala rodzinę. Nie tylko karmi brzuszki.

Hygge nie jest powierzchowne i nie jest tylko trendem. Każdy kraj ma swoje hygge, tylko chyba brak czasu i motywacji uniemożliwia nam porządnie to opisać i się tego trzymać. To jak mówimy o sobie i innych kształtuje naszą osobowość – zarówno u dorosłych jak u dzieci. Język i słowa jakie mamy do dyspozycji, wywierają decydujący wpływ na to kim jesteśmy i jak rozumiemy siebie nawzajem. Im pozytywniej i spokojniej spędzamy czas i mówimy – tym szczęśliwsi i bardziej spokojni jesteśmy. To właśnie hygge. Im lepiej umiemy o nim mówić, tym więcej mamy go w życiu. Kiedy mówimy (w każdym języku, nie tylko w duńskim, choć w polskim odpowiedniki są dość długie, chyba że ktoś jest w stanie zaproponować coś trafnego) ze jakieś doświadczenie jest hyggelig, to oznacza to, ze przypisujemy mu szereg ważnych dla nas wartości. Dla mnie osobiście chyba najtrafniejsze będzie słowo „scalające” albo „zbliżające”, choć nie oddaje spokoju. Hygge nie tylko opisuje charakter czynności czy rzeczywistość, tylko ja współtworzy.

 hygge portal loxseyo6a90-kate

W hygge odnajdujemy szczerość i swobodę, mamy prawo do innego zdania niż pozostali. Dyskutujemy spokojnie na ważne tematy, każdy ma prawo do odrębnego zdania. Ten nowy punkt widzenia otwiera nam oczy na to, co możemy zmienić, żeby lepiej o siebie zadbać.

Duńskie dzieci dzięki godzinom spędzonym na hygge z mamą i tatą uczą się tego, że życie w społeczności jest ważne. Daje też zaufanie do siebie i innych. W dzisiejszych czasach mamy niewiele czasu w ciągu tygodnia, dlatego hygge najczęściej planuje się na weekend. Niektórym jednak udaje się wpleść małe przyjemności w codzienny plan.

hygge portal dla kobiet hygge portal dla kobiet gnjn5-c5ene-jovi-waqa

Dom urządzony „we właściwy sposób”, w którym meble, dekoracje i każdy detal jest jak z salonu, zgodny z wzornikiem – nigdy nie jest pełny. Cała „odpowiednia” estetyka i to co „pasuje”, rzadko bywa hygge. Nawet jeśli ze szczególną ostrożnością i precyzyjnym doborem skopiujemy internetową inspirację przytulnego pokoju – będzie sztuczna. Piękna i idealna, ale nie nasza. Widać, że osoba, która urządziła dane wnętrze jest świadoma i pewna swoich wyborów, a każdy z nich jest osadzony w jej doświadczeniach i potrzebie szczęścia. W rzeczywistości hygge we wnętrzach zależy od tego, ile jest szczerości we wnętrzach które tworzymy i rozwijamy.

Jeśli uwielbiasz gotować i jeść hygge wypełni twoją kuchnię i jadalnię, tam będzie najwięcej przedmiotów które lubisz i które przypominają ci najlepsze. Centrum domowego hygge będzie stół. Na tej samej zasadzie dom miłośnika sztuki wypełnią estetyczne i piękne przedmioty i obrazy. Hygge twojego domu jest też odzwierciedleniem tego, ile czasu mu poświęcasz.

Jeśli już Wam się to podoba: warto się zastanowić i nauczyć, jak wymawiać hygge poprawnie mówiąc po polsku. W przekazach medialnych często słyszy się, jak wymawia się je „huga” (w angielskim i przeszczepione na język polski). Jeśli jednak chcesz wymawiać to słowo prawidłowo jest też instrukcja. Druga część wyrazu jest dość prosta. Sylaba „gge” jest najprostsza i powinna brzmieć jak zbitka „gr”. Nieco trudniejsza jak na nasz język jest pierwsza sylaba, a zwłaszcza głoska „y”. Stanowi połączenie głosek „y” i „u”. Dla osób niemieckojęzycznych nie stanowi to problemu, natomiast dla tych, którym bliższy jest polski i angielski będzie trudniejsze. Układamy usta jak do „u” i powiedz „y”. Właściwa głoska to coś po środku. Duńskie szczęście.

hygge portal dla kobiet rtmibkmcosw-nathan-wolfe

Jeśli więc w waszym życiu swojskie gderanie wyparło szczerą radość, ale taką spokojną, bez utraty spokoju, to zdecydowanie polecamy inspirującą lekturę. Zarówno do popatrzenia, jak i do poczytania i popróbowania. Inspiracje osobiste i te, które ujmują za serce wszystkich. Bardzo ciepła i serdeczna książka, nieprzegadana i absolutnie nie monotonna! Nie przypomina typowo motywacyjnych poradników, które część z nas omija szerokim łukiem – wnosi sporo nowego, nie siląc się na wymyślne techniki. Proste szczęście – hygge. Lepszego prezentu nie ma. Zwłaszcza dla samej siebie, nie tylko dla najbliższych.

Tekst – Magdalena Tatar

Hygge