Spokojnie podążaj przed siebie i bądź dla siebie dobra, nawet gdy coś schrzanisz

tu i teraz

Redukcja stresu za pomocą mindfulness i uważności stała się bardzo popularna. Szeroko się ją omawia. Wcześniejsi praktycy stają się nauczycielami. Pozytywne zjawisko.

Uważność lub uważna obecność. To szczególny rodzaj uwagi – świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę

J. Kabat-Zinn

Mamy swoje pętle myślowe i kiepskie schematy zachowań w trudnych chwilach, np. ruminacja to stałe wałkowanie tych samych problemów, sytuacji i zdarzeń. Dziesiątki powtarzalnych dialogów, które kiedyś nam po prostu nie wyszły i bardzo zabolały. Chociaż minęły, nikt o nich nie pamięta (poza nami) to wracamy do nich i za każdym razem na nowo wywołują w nas te same nerwy. To właśnie ruminacja.

Czasem przyłapujemy się w autobusie czy samochodzie na tym, że w konkretnym miejscu zamiast być tu i teraz świadomym tego, co dzieje się naokoło – tkwimy w denerwującej nas dyskusji sprzed pół roku. Oczywiście jesteśmy przekonani o dojrzałości i doświadczeniu życiowemu, ale oddzielić to co było wtedy od tego co jest teraz? Tu? Jestem przekonana, ze jeśli się tutaj znaleźliście to na pewno jesteście niesamowicie wrażliwymi osobami. Z pomocą przychodzi mindfulness.

tu i teraz magda tatar

Ostatnio widziałam w autobusie małego chłopczyka, który równocześnie chciał klęczeć na siedzeniu i widzieć swoje stopy. Od spodu. Nie był świadom tego, że może polecieć do tyłu (asekurowała spokojna Babcia), ale był całkowicie wolny od zbędnych myśli. Był tam i wtedy z dziecięcą pasją poznawania świata. był skupiony na swoim ciele, nie widział otoczenia, ale jego zajecie tamtą chwilą było ujmujące. Skupienie na swoim ciele jest też jedna z podstaw uważności – zaczyna się ją od kontroli oddechu

Jak stać się tak uważnym?

  1. Medytuj na sobie znany, wyjątkowy sposób. Nawet jeśli to potrwa kilka minut.
  2. Zwolnij, działaj w swoim tempie. Wsłuchaj się w ciało i zmysły.
  3. Nie walcz z tym co cię otacza. Jest tak, jak jest i już. Zwracaj uwagę na ludzi a w szczególności na tych, których kochasz.
  4. Zanim pójdziesz spać pomyśl o rzeczy, osobie czy wydarzeniu. za które jesteś wdzięczna.
  5. Spokojnie podążaj przed siebie i bądź dla siebie dobra, nawet gdy coś schrzanisz. To chyba najtrudniejsze. I najważniejsze.
  6. Kiedy przydarzają ci się dobre rzeczy, zatrzymuj się nad nimi i naciesz radością. Obserwuj jak się czujesz.
  7. Kiedy przytrafiają ci się niezbyt dobre rzeczy, zatrzymaj się nad tym, jak się czujesz. Obserwuj siebie.
  8. W chwili stresu weź trzy głębokie oddechy.
  9. Co najmniej raz dziennie zafunduj sobie kontakt z przyrodą.

tu i teraz magda tatar

Z nowości wydawniczych:
Praktyka uważności dla początkujących”, Jon Kabat Zinn
Medytacja dzień po dniu. 25 lekcji uważnego życia”, Christophe André

3 thoughts on “Spokojnie podążaj przed siebie i bądź dla siebie dobra, nawet gdy coś schrzanisz

  1. Na pewno warto zastosować się do tych dziewięciu rad. Warto słuchać siebie i swojego ciała, i skupiać się na teraźniejszości, a najlepiej kierować nasze zasoby poznawcze na pozytywy- to robi dobrze głowie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.