„PACJENT POTRZEBUJE GŁĘBSZEGO SPOJRZENIA” – WYWIAD Z DR PREETI AGRAWAL

 

W starożytnej Grecji lekarze nie byli tylko specjalistami od chorób, ale również filozofami. Obecnie zawodzi podejście do leczenia, gdzie lekarze skupiają się tylko na chorym organie bez oglądu na cały organizm. O leczeniu integralnym – patrzeniu na człowieka jako całość z Dr Preeti Agrawal, która jest założycielką pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego Integrative Medical Center we Wrocławiu. Dr Agrawal jest również prezesem fundacji Kobieta i Natura.

DP: Stworzyła Pani pierwszy w Polsce ośrodek leczenia integracyjnego. Klasyczna medycyna to za mało?

Dr PA: Od ponad dwudziestu kilku lat pracuję jako lekarz. Dostrzegłam że współczesna medycyna nie wystarcza, ponieważ leczymy objawowo i powierzchownie. Jestem ginekologiem, jednak problemy moich pacjentek zawsze rozpatruję całościowo. Człowiek jest całością i skuteczne leczenie powinno zawsze zakładać integralne podejście do ludzkiego organizmu. Zamknięcie się tylko w jednej wąskiej dziedzinie specjalizacji medycznej bez oglądu całego organizmu to błąd, bo poszczególne narządy są ze sobą ściśle powiązane a choroby maja również podłoże psychologiczne. Wiem że pacjent potrzebuje głębszego spojrzenia, gdzie najpierw poznajemy jego samego, a potem przechodzimy do leczenia. Takie podejście pozwala dowiedzieć się dlaczego ten narząd jest chory. Dzięki mojej wieloletniej praktyce stworzyłam własną ankietę, od której zawsze zaczynam dogłębne poznanie pacjenta, a następnie proces leczenia. Stale ją udoskonalam. Od wielu lat leczę w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej z szeroko pojętą medycyną naturalną (ziołolecznictwo, medycyna chińska i ayurvedyjska, suplementacja, odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz terapie uzupełniające) oraz psychosomatyką.

DP: W Polsce takie podejście lekarza do leczenia jest unikalne

Dr PA: Podejścia które stosuję w IMC nauczyłam się w Niemczech. Można tam odnaleźć wiele komplementarnych metod lekarskich takich jak: ozonoterapia, osteopatia, witaminoterapia czy ziołolecznictwo. My uczymy swoich pacjentów dialogu z ciałem, bo choroba to sygnał od ciała że coś jest nie tak, a organizm zawsze dąży do równowagi. Z chorobą nie należy walczyć, bo w ciele ludzkim zawarta jest głęboka mądrość.

DP: Czego taki sposób leczenia wymaga od lekarzy?

Dr PA: Wzajemnej współpracy i wiedzy holistycznej. W Stanach lekarze wszystkich specjalności mogą prócz wiedzy danej specjalizacji medycznej, również być specjalistami medycyny integracyjnej. Chciałabym stworzyć taką możliwość również dla lekarzy w Polsce.

DP: A Pani udało się stworzyć taki zespół w swojej klinice. Gratuluję!

Dr PA: Stworzenie takiego zespołu ludzi wymagało ogromnej pracy. Udało się to dzięki pomocy mojego męża, moich wspólników, którzy mieli już swoje wizje wynikające z doświadczeń w leczeniu.

Współpracuję z terapeutami wielu specjalności: osteopatia, refleksoterapia, terapia czaszkowo krzyżowa, akupunktura, terapie wschodnie, psychoterapia. W zależności od potrzeb kieruję pacjentów na poszczególne moduły leczenia.

DP: Jakie choroby pojawiają się najczęściej?

Dr PA: Trafiają do nas zarówno małe dzieci jak i osoby mające po osiemdziesiąt parę lat. Problemy są bardzo różne: nowotwory w różnych stadiach, stwardnienie rozsiane, zapalenie stawów. Patrzymy realnie na chorobę przygotowując pacjenta i jego rodzinę na leczenie, lub czasem do świadomego pożegnania. Praca jest bardzo indywidualna, bo każdy pacjent potrzebuje czegoś innego. Każdy z nas jest jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną istotą ze swoim bagażem doświadczeń. Czasem ludzie traktują nas jak ostatnią deskę ratunku.

DP: Jakie leczenie stosowane jest w przypadku nowotworów?

Dr PA: Począwszy od zmiany diety, po wzmocnienia układu immunologicznego. Mamy bardzo dobre terapie typu – ozonoterapia, witaminoterapia, czy hipertermia ogólnoustrojowa, która wzmacnia cały układ odpornościowy, hipertermia lokalna niszczy komórki rakowe , nie niszczy zdrowych komórek. Choroby mają zawsze czynnik emocjonalny, więc i tym przypadku moi terapeuci pracują z pacjentem uświadamiając im co na poziomie emocji wywołało chorobę i jak ten konflikt rozwiązać. Pacjenci dostają szereg sposobów, aby wzbudzić swój organizm do samoregeneracji. Mamy też pogadanki dla pacjentów na temat diety, mogą uczestniczyć w wykładach i konferencjach na temat zdrowia.

DP: Chciałam zapytać działalność prozdrowotna, którą Pani prowadzi, o budowanie świadomości na temat holistycznego leczenia.

Dr PA: Co roku odbywają się konferencje medyczne oraz Festiwale Zdrowia, dotyczące terapii komplementarnych skierowane są do lekarzy i terapeutów. Oprócz polskich wykładowców pojawiają się na nich międzynarodowej sławy specjaliści z całego świata. Festiwalowe warsztaty łączą w sobie osiągnięcia medycyny nowoczesnej z mądrością i tradycją medycyny naturalnej. W ofercie różnorodnych zajęć, odbywających się podczas Festiwali staramy się pomóc odnaleźć odpowiedzi na wiele istotnych pytań współczesnego człowieka i odkryć nowe możliwości drzemiące w każdym z nas. Pojawia się w związku z tym coraz więcej warsztatów psychologiczno-terapeutycznych, zajęć rozwojowych, naturalnych masaży i terapii, obecna jest w wielu formach medycyna Wschodu, a także różnorodne spotkania ze specjalistami, lekarzami, fizjoterapeutami oraz przedstawicielami nowych dziedzin i technologii. Jednocześnie pragniemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych uczestników i wciąż wzbogacamy kolejne edycje Festiwalu o nowe, najbardziej aktualne tematy z zakresu szeroko rozumianej edukacji zdrowotnej.

DP: Dziękuję za rozmowę

DR PA: Dziękuję

Rozmawiała Dorota Pawelec

Dr Preeti Agrawal jest doktorem nauk medycznych, ukończyła medycynę integracyjną na Uniwersytecie Arizona Center for Integrative Medicine. Jest specjalistą II stopnia z ginekologii i położnictwa. Prezes Fundacji Kobieta i Natura, założycielka pierwszego w Polsce ośrodka leczenia integracyjnego.

Od wielu lat leczy i propaguje holistyczne podejście do zdrowia i choroby. Leczy w oparciu o medycynę integracyjną, czyli połączenie medycyny akademickiej z szeroko pojętą medycyną naturalną (ziołolecznictwo, medycyna chińska i ayurvedyjska, suplementacja, odpowiednie zalecenia dietetyczne oraz terapie uzupełniające). Dr Preeti Agrawal od ponad dwudziestu lat prowadzi praktykę lekarską w Polsce, jest doktorem nauk medycznych, specjalistą II stopnia ginekologii i położnictwa. Odbyła szkolenia z zakresu medycyny chińskiej, zdobyła tytuł specjalisty hipertermii lokalnej.

Za swoją działalność na rzecz kobiet dr Agrawal otrzymała w 2009 roku Kryształowe Zwierciadło – prestiżową nagrodę miesięcznika „Zwierciadło”, jest także laureatką nagrody Niezwykła Polka Roku 2008 w woj. dolnośląskim. W okresie 1995-2001 odbyła szereg staży naukowych specjalizacyjnych w Niemczech (m.in. ośrodek Integracyjnego Leczenia Nowotworów prof. Alexandra Herzoga), Danii, Anglii i Kanadzie. W 2017 roku dr Preeti Agrawal została odznaczona Złotym krzyżem od Prezydenta RP za zasługi w działalności społecznej na rzecz rozwoju świadomości zdrowotnej społeczeństwa.

Jest autorką publikacji :

• „Siła jest w Tobie. Zdrowie ciała, emocji i ducha w drugiej połowie życia”
• „Menopauza. Mity i rzeczywistość”
• „Zdrowa dieta przed poczęciem i w czasie ciąży”, „Zdrowe piersi”, ”Zdrowie nastolatek”
• „Kobieta i natura”
• „Odkrywam macierzyństwo”
• „Zdrowie jest w nas”
• płyta DVD „Dotyk miłości. Masaż niemowląt”
• płyta CD „Przygotowanie do naturalnego porodu poprzez wizualizacje”
• płyta DVD „Poród w harmonii z naturą”