List niekochanej córki do kochanego ojca

Tato, kiedy piszę ten list, czuję się najszczęśliwszą kobietą na świecie. Jestem w tak znakomitej formie psychofizycznej, w jakiej nie byłam nawet jako nastolatka. Jestem i czuję się piękną, mądrą, szanowaną i podziwianą kobietą. Rozwijam swoje największe potencjały. Konsekwentnie i wytrwale realizuję marzenia. Mam życzliwych, lojalnych, wspierających ludzi wokół siebie. Niemal każdego dnia poznaję nowych. I co najważniejsze – kocham siebie bezwarunkową i stale rosnącą miłością.

Piszę ten list na 2 dni przed Dniem Ojca. Inspiracja do napisania go przyszła, gdy zastanawiałam się, co chciałabym Ci powiedzieć, z okazji tego pięknego święta.

Tato! Nawet nie wiesz jaaaaak bardzo chciałabym Ci powiedzieć “Dziękuję”. Dziękuję, że byłeś przy mnie, gdy uczyłam się życia. Dziękuję, że trzymałeś mnie za rękę, kiedy myliłam kroki. I że wyciągałeś mnie, gdy zaliczałam emocjonalne dołki. Dziękuję, że kiedy się gubiłam, byłeś moim kompasem prawdy i mapą wartości. Dziękuję, że Twoja mądrość pomagała mi rozwiązywać trudności, z którymi sama sobie nie radziłam. Dziękuję, że zawsze mogłam się schować w Twoich wielkich, mocarnych i najczulszych na świecie ramionach. Dziękuję, że Twoja wyrozumiała akceptacja wspierała mnie, gdy transformowałam się z dziewczynki w młodą kobietę. Dziękuję, że swoją niezłomną, pełną dojrzałości i szacunku do kobiecości postawą pokazywałeś mi, jak wspaniale jest być kobietą. Dziękuję, że swoim zachowaniem dawałeś mi piękny, godny naśladowania przykład tego, jaki to “wartościowy” mężczyzna. Najbardziej jednak chciałabym Ci powiedzieć: “Dziękuję, za to, że – dając mi swoją bezwarunkową, czystą miłość – nauczyłeś mnie takowoż czysto i bezwarunkowo kochać siebie.

Tato! Jaaaaaaak bardzo chciałabym Ci powiedzieć: “Dziękuję.” Niestety nie mogę Ci podziękować za wymienione wyżej “jakości”, bo… sam wiesz, że nigdy ich nie było.

Życia uczyły mnie Twoje: jadowita krytyka, kolczasta złośliwość i palące zawstydzanie. Twoje niezrozumienie mroziło mi dłonie. A szyderstwo i pogarda dla moich marzeń łamały skrzydła. Nie tylko nie wyciągałeś mnie z dołków, ale wręcz je pode mną kopałeś. Uderzałeś we mnie swoimi kompleksami i brakiem poczucia własnej wartości. Zamiast uczyć mnie szacunku i czułości dla mojego ciała, uderzałeś we mnie okrutnymi uwagami. Zawsze byłam dla Ciebie niewystarczająca. Za brzydka, za głupia, za mało utalentowana. Za kiepska… żeby mnie kochać. Za kiepska, żeby mnie chcieć.

Brakowało mi Ciebie prze okrutnie! Lata całe szukałam utulenia tej pustki w setkach męskich ramion. Tułałam się od romansu do układu vel innej parodii związku, byleby tylko ukoić tę nieznośną otchłań niemiłości. Pochłonęłam tony śmieciowego żarcia, byleby zagłuszyć w sobie głód Twojej uwagi i akceptacji. Pozwalałam się wykorzystywać i upokarzać ludziom w zamian za strzępy uwagi, szczątki czułości i atrapy bliskości. Wchodziłam w cudze iluzje i manipulacje, byleby nie zostać porzuconą. Łapczywie jak bezdomny pies, czekałam na byle ochłap pochwały. Sprzedawałam własne wartości i swoją prawdę za tandetę cudzych obietnic. Wiele razy pozwoliłam ludziom zmiażdżyć moje serce. Dawałam sobą sterować jak marionetką, bo tak rozpaczliwie chciałam się czuć ważna i widziana. Chciałam być dla nich tak wartościowa, jak nigdy nie byłam dla Ciebie. Zrobiłabym niemal wszystko, byleby choć przez moment poczuć miłość i uważność, których nigdy mi nie dałeś.

A mimo to chcę Ci – z całego serca i najszczerzej, jak umiem – powiedzieć “DZIĘKUJĘ!”

Dziękuję, że nie dałeś mi niemal nic, co dla mnie ważne, bo dzięki temu nauczyłam się dawać sobie to wszystko. Dziękuję, że nie mogłam liczyć na Twoją pomoc, bo dzięki temu nauczyłam się liczyć na siebie. Dziękuję, że mnie nie wspierałeś, bo dzięki temu poczułam jaką mam w sobie determinację. Dziękuję, że mnie krytykowałeś, bo dzięki temu umiem docenić życzliwość innych ludzi. Dziękuję, że mnie odrzuciłeś, bo dzięki temu mogłam się zbliżyć do siebie. Dziękuję, że mnie nie kochałeś, tak jak potrzebowałam być kochana, bo dzięki temu zrozumiałam, że idealną miłość mogę dostać tylko od siebie.

Dzięki temu, że nauczyłam się kochać siebie miłością bezwarunkową, umiem takową obdarzać ludzi, jako istoty. Daję ją i Tobie, mimo, że nie dostałam i wiem, że nie dostanę jej od Ciebie. A z okazji Dnia Ojca życzę Tobie i sobie, żebyś – po przeczytaniu tego tekstu – zrozumiał wreszcie, co to znaczy być tatą.

Publikuję ten tekst, żeby był inspiracją dla kobiet, które mają podobne do moich doświadczenia i nie wierzą, że da się pokochać siebie. Da się Dziewczyny – żywy przykład Wam to pisze. Jeśli chcecie się nauczyć takiej miłości do siebie – zapraszam serdecznie do kontaktu ze mną na Facebooku.

Publikuję ten tekst także dlatego, aby był był przestrogą dla ojców, którzy nie kochają swoich dzieci. Wiedzcie panowie, że “dzieci niekochane przez rodziców nie przestają kochać rodziców, przestają kochać siebie.” I takie głodne miłości dokonują podobnych dewastacji siebie, jakich dokonywałam ja.

Na koniec chcę złożyć życzenia i wysłać intencję. Życzę każdemu tacie, który czuje, że kocha swoje dzieci i im to okazuje, żeby ta miłość, wróciła do niego po stokroć. Życzę każdemu dziecku by było i czuło się kochane przez swojego tatę. Życzę każdej dorosłej osobie, by nauczyła się kochać siebie, tak jak najbardziej tego potrzebuje. I wysyłam intencję, by ten tekst dotarł do wszystkich ludzi, którzy są gotowi przyjąć płynącą z niego wartość.

Nazywam się Magda Adamowska. Jestem autorką książki „SCHEMATRIX W klatce ‘normalności’ i miniporadnika „NAJLEPSZE DLA CIEBIE. O wychodzeniu z uzależnienia bez ściemy, cenzury i pustych teorii”. W 2016 roku stworzyłam projekt „Zdrowa Szczęśliwa Kobieta”. W ramach tego projektu przeprowadziłam ponad tysiąc godzin działań proedukacyjnych (wystąpień publicznych, webinarów oraz warsztatów stacjonarnych i kursów online). Zorganizowałam także happeningi uliczne – „STOP przemocy” i „Ciało jest do kochania”. Od 2018 pomagam kobietom wyjść z zaburzeń odżywiania, zmienić negatywne przekonania na własny temat oraz zaakceptować i pokochać swoje ciała