Kobieta w centrum – czyli dajesz czadu dziewczyno!

Kiedy kobieta połączy moc energii seksualnej, z mocą serca potrafi stanąć do pełni swojego potencjału na wszystkich płaszczyznach. Staje się wtedy wolna, kreatywna, pewna swojej j mocy i mądrości. Taka kobieta emanuje akceptacją, ciepłem, miłością, wrażliwością. Co nie oznacza, że nie potrafi być stanowcza, zdecydowana, wyrazista. Jest wtedy w swoim centrum. Tworzy swoje życie z poziomu czucia i wewnętrznej prawdy. Otwierając swoje serce w połączeniu z energią seksualną, staje się sprawcza. Kreacja następuje z punktu miękkości i zaufania a nie sztywnej logiki.

Aby dotrzeć do takiego miejsca, my kobiety potrzebujemy nauczyć się kierować swoją energię do środka. Stworzyć sobie wewnętrzny dom, w którym zawsze będziemy zauważone, akceptowane, chciane, piękne. Nie rozpraszając energii na ratowanie innych kosztem siebie.

Niestety społeczne i kulturowe wzorce kształtują nas do roli ciągłego bycia na służbie. Nie potrafimy przez to poczuć swojej kobiecości, stajemy się niewyraźne, usychamy. Nie potrafimy budować satysfakcjonujących relacji, poczuć swojej drogi zawodowej, integrować tak różnych kolorów kobiecości.

Wciąż rozwijamy nienawiść do własnego wyglądu i ciała, opartą na silnych uwarunkowaniach społecznych. Nie potrafimy dostrzec swojego niewinnego seksualnego ja, które było zawstydzane. Odrzucając swoje ciała, odcinamy się od żywego, pulsującego czucia. Żyjemy w betonowych skafandrach, siłując się życiem, zamiast z nim płynąć.

Jako dziewczynka dość szybko dowiedziałam się co to znaczy „ładnie siedzieć” i być cicho. Nie oznaczało to, że czułam się swobodnie. Dowiedziałam się się, że moje ciało, sposób poruszania, mimika są nieustannie cenzurowane i oceniane. Trudno wtedy nie oceniać siebie samej. Przez większość życia dowiadywałam się jak moje ciało odbierają inni, a nie na tym jak ja sama je zauważam – czyli jak je czuję.

Nauczyłam się również rezygnacji ze wszystkiego co mogłoby być odebrane jako „prowokacja” czy pobudzenie wyobraźni erotycznej. Poprzez zawstydzanie, nadużywanie, brak szacunku, molestowanie kobiety są pozbawiane łączności z własnym ciałem. Przecież nie możesz czuć się swobodnie, bo nieustannie prowokujesz.

 

Samodzielnie kształtowanie swojej seksualności

 

Dokument na Netflixie – „Twoje ciało, twoja walka” polecam obejrzeć każdej kobiecie. Sheila Kelley, amerykańska aktorka, zakłada Studio S Factor, gdzie za pomocą tańca na rurze postanawia przywrócić zagubionym kobietom wiarę w swoją niezależną tożsamość i ich zmysłową moc.

Kobiety uczą się tańczyć, jakby nikt nie patrzył, poruszać się tak by im samym to sprawiało przyjemność, wyrażać swoją zmysłową naturę nie dla kogoś, ale dla własnej przyjemności. Taniec pozwala odblokować wszelkie traumy i blokady kobiecej seksualności i tożsamości. Kobiety odzyskują swoje ciała, prawo do czucia się w nich jak w domu, do czucia przyjemności bez poczucia winy i wstydu.

 

Przez wiele lat uczyłam się pogłębiać swoje czucie, budować swoje życie na głębokiej relacji ze sobą. Odkrywałam swoją kobiecość i zaufanie do jej otulającej opieki. Zdejmowałam swoje maski, powinności, by wreszcie poczuć wolność. Podważyłam wszystkie stereotypy, wedle których żyłam. Najtrudniej było mi być wyraźną. Taką, która odważnie mówi o własnych potrzebach, pragnieniach, marzeniach. Taką, która wyraźnie szuka swojego stylu, wyraźnie mówi swoją prawdę. Wyraźnie stawia granice. Zauważyłam, że ta odwaga do stanięcia w swojej prawdzie otworzyła mi wiele drzwi. Uruchomiła pasję i wolność życia, budząc swój pełny potencjał.

Najmocniej rozpraszałam swoją energię będąc w związkach i w roli matki. W tym pierwszym przypadku weszłam w mechanizm „żebraczki miłości”. Kiedy dziecko nie ma zaspokojonej potrzeby miłości wydaje mu się, że musi na nią zasłużyć. Wychowano mnie w przekonaniu, że potrzeby kobiet są mniej istotne niż mężczyzn. I choć na poziomie głowy mocno się z tym nie zgadzałam, to podświadomie wchodziłam w tą „powinność” będąc dorosłą kobietą.

Wychodziłam wtedy z centrum swojego czucia. Nadając sygnał, który mniej więcej brzmiał tak:” Ja sama dla siebie przestaję być ważna, bo pierwsze miejsce zajmuje osoba, z którą jestem w związku”, albo „ludzie akceptują mnie tylko wtedy, kiedy ich ratuję”.

Czasami robimy to z motywacji, żeby pomóc, lub żeby kogoś nie stracić. Tracimy jednak kogoś najważniejszego – siebie. Zdarza się, że analizujemy na milion różnych sposobów „co ktoś sobie pomyśli” „jak się poczuje, kiedy powiem swoją prawdę”.

Przeszłam tą drogę i widzę ile w nas kobietach jest stłamszenia. Dlatego stworzyłam propozycję warsztatów – „Kobieta w centrum”, na których będziemy uczyły się:

  • uważności na własne uczucia, potrzeby, pragnienia
  • bycia w sobie”
  • dokonywania wyborów z własnego centrum
  • zarządzania swoją energią i skupiania się na tym co mi służy
  • łączności z własnym ciałem, mocą kobiecości i seksualności
  • integracji wszystkich odcieni kobiecości, zaakceptowania siebie w pełni

 

Metoda, którą pracuję, trening świadomości, polega na pracy z ciałem, zamianie nieświadomych mechanizmów, które kierują naszym życiem na takie, które będą nas wspierać.
Jest to głęboka, transformująca praca, która dociera do zapisów rodowych, karmicznych, zapisów z okresu prenatalnego, z czasu porodu, z okresu naszego dzieciństwa.
Przekształcanie szkodliwych mechanizmów nowymi wspierającymi odbywa się poprzez komunikację z ciałem, sięganie w głąb pamięci, „czytanie” informacji na temat naszej przeszłości i tego, jakie płynie z niej zrozumienie.

 

Blokady, to nic innego jak niewyrażone, nieprzeżyte emocje. Ciało spinało się, aby poradzić sobie z siłą połkniętego „ja”. Tama w ciele się zaciska a my „tracimy” życie, wraz z inwestycją energii potrzebną do zatrzymania tej emocji. Uwolnienie tego odczucia, to jednocześnie wyzwolenie potencjału związanego z konkretną sferą życia.


O mnie:
Metoda, którą pracuje łączy wiele technik ze szczególnym uwzględnieniem, uważności na czucie emocji w ciele, procesu tworzenia opartego na przekazach starożytnych kultur i przekazów duchowych. Jest to metoda rozwoju świadomości, której efektem jest nawiązanie kontaktu ze sobą i uzdrowienie wszystkich zranionych i wypartych aspektów.
W swojej pracy w dużej mierze łączę elementy autorskiej metody Leny Świadek, oraz metody łagodnej bionenergetyki polegającej na delikatnym masaży Evy Reich.

Zapraszam do kontaktu, wszystkie kobiety, które poczują zew wolności!  Słuchaj siebie kobieto, nie daj sobie wmówić że coś jest z tobą nie tak. Bądź zawsze po swojej stronie a nigdy siebie nie stracisz.

 

Dorota Pawelec – trening świadomości poprzez pracę z ciałem