Jak się pozbyć stereotypów związanych z wykonywaniem „odważnych” mało kobiecych zawodów – kulisy pracy kobiety na statku sejsmicznym

 Maria Jezierska pracuje dla norweskiej firmy badawczej. Jest nawigatorem na statku. Kilkanaście lat temu postawiła na swoje marzenia. Jako matka i żona zdecydowała się związać z pracą, która przez pół roku wyklucza ją z życia rodzinnego. Jak się czuje kobieta wśród męskiej, międzynarodowej załogi? Jak się pozbyć gorsetu stereotypów związanych z wykonywaniem „odważnych” mało kobiecych zajęć.

D: Czym się zajmujesz na statku? 

M: Od 15 lat pracuję na statku, na stanowisku nawigatora sejsmicznego i do moich obowiązków należy bezpieczna nawigacja statkiem, bezpieczne manewry zapewniające nienaruszenie sprzętu. Statek Sejsmiczny Ramform Titan posiada największą w świecie moc napędu i jest najbardziej efektywny jeśli chodzi o prace badawcze. Służy do monitorowania struktur skalnych pod dnem morskim. Poprzez analizę i interpretację rodzaju występujących w danym obszarze skał, geolodzy są w stanie ocenić, czy mogą tam występować złoża ropy lub gazu albo taką możliwość wykluczyć.

Rufa statku ma 70 m szerokości i można z niej wydawać aż 24 kabli z odbiornikami sygnałów sejsmicznych. Tyle też jest bębnów. Każdy z nich mieści 12-kilometrowy kabel. Możesz sobie wyobrazić, jaka to odpowiedzialność.

 

 

D: Ta odpowiedzialność to ciężar, czy fascynacja?

Fascynuje mnie ta praca. Technologia, której używamy, która z roku na rok jest modernizowana, aby przeprowadzać jak najbardziej szczegółowe badania. Poza technologią cieszy mnie praca z ludźmi z całego świata. Mam przyjaciół nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Po każdym rejsie stacjonujemy w różnych zakątkach świata. Znam od podszewki kultury, mentalności, specyfikę poszczególnych narodowości. Uruchamia to we mnie myślenie poza pudełkiem, w którym się wychowałam.

Co jest tym pudełkiem?

Największą dla mnie lekcją, jako kobiety, Polki, urodzonej w czasach PRLu jest. Praca w międzynarodowym zespole. Poznałam świat totalnie różny od tego czego byłam uczona.

Firma, w której pracuję, jest bardzo otwarta na kobiety, ale kobiety nie do końca potrafią się tam odnaleźć.

Na czym polegają te ograniczenia?

Przeszkody były w mojej głowie. Mężczyźni na statku bardzo doceniają kobiety, ale ja zawsze i za wszelką cenę starałam się udowodnić, że potrafię tyle, co mężczyźni, a nawet więcej.

Kobieta na statku musi bardziej wykazać się umiejętnościami zawodowymi. Czasem trudno mi się upomnieć o awans, czy wynegocjować lepsze warunki. Ciągle uczę się tego, że mam prawo w równym stopniu co mężczyźni iść po swoje w życiu.

Druga sprawa jest taka, że kobiety na statku starają się nie wyglądać ślicznie. Bałabym się, że przez makijaż, czy seksowny stój, prowokowałabym mężczyzn do pewnych komentarzy. Że dzięki mojej urodzie liczę na lepsze traktowanie. Dodam tylko, że na statku są mężczyźni bardzo otwarci na pracę z kobietami, ale oczywiście nie wszyscy. To zależy od kultury, w której zostali wychowani. Kiedy wracam do domu, staram się mocniej zadbać o swoją kobiecość, założyć sukienkę, zrobić makijaż, pozwolić zadbać o siebie mężczyznom. W mojej pracy nie wchodzę w taką rolę.

 

 

Jak udaje Ci się łączyć pracę zawodową z życiem osobistym?

W sumie to przez pół roku nie ma mnie w domu. Nie potrafiłam do tej pory pogodzić życia osobistego z zawodowym. Ale stale się uczę. Wciąż jestem na walizkach i ma to ogromne znaczenie dla mojego życia rodzinnego. Jestem po rozwodzie, moja córka wychowywana była z pomocą moich rodziców. Bardzo dużo chwil z jej życia mnie ominęło. Staram się dużo rozmawiać z moją córką, tak aby czuła, że ją kocham i rozumiem. Moją motywacją do pójścia za marzeniami było to, że chciałam odejść od sposobu, w jakim zostałam wychowana. W moim domu nie było miejsca na sukces matki. Matka opiekowała się całą rodziną, gotowała, sprzątała, miała męża, który ją utrzymuje. Była zależna i podporządkowana. Byłam pierwszą kobietą w rodzinie, która to odwróciła. Jako kobieta odważyłam się powiedzieć „nie” stereotypom i poszłam za marzeniami.

A jakie są plusy pracy na statku?

Jeden z ważniejszych dla mnie, to niezależność finansowa. Praca jest bardzo dobrze płatna. Zapewnia mi możliwość podróży po całym świecie, stać mnie na wygodne i komfortowe życie. Drugim jest różnorodność. W moim życiu nie ma reżimu od 8 do 16. Pracuję w systemie 5 tygodni na 5 tygodni. Jak jestem na lądzie to mam wolne przez 5 tygodni.

Są też duże możliwości rozwoju. Obecnie jestem na stanowisku shift lidera. Pandemia pokrzyżowała plany wszystkich, nasze również. Widzę się na stanowisku szefa, ale muszę coś w sobie jeszcze przerobić. W tej firmie są ogromne możliwości rozwoju. Nie tylko w pracy na statku, ale również w działach związanych z zarządzaniem. Jak raz spróbujesz życia na morzu, życie na lądzie nie będzie już takie samo.

Co powiedziałabyś kobietom, które marzą o takiej pracy?

Kobiety nie mają lekko, ale muszą nauczyć się wyrażać siebie. Jak się mówi o tym czego się pragnie, to wcześniej czy później się to dostaje.