„INTYMNOŚĆ ZACZYNA SIĘ W NAS SAMYCH” – O MIŁOŚCI I ZWIĄZKACH Z KOMALĄ AMORIM I GREGOREM STEINMAUREREM

Wszyscy tęsknimy za  satysfakcjonującymi relacjami opartymi na miłości. Jednak bardzo często doświadczamy związków bardzo skomplikowanych powodujących  rozczarowania i frustracje. Komala Amorim wraz z mężem Gregorem Steinmaurerem przyjmują konflikt jako coś twórczego. Na bazie własnych doświadczeń stworzyli warsztat skierowany do kobiet i mężczyzn pragnących miłości i świadomej więzi w życiu. Co jest sekretem szczęśliwej i spełnionej relacji miłosnej według Komali i Gregora? 

DP: Co sprzyja budowaniu związku a co go niszczy?

KiG: Związek jest jak żywa istota – wymaga uwagi, troski i wzmacniania. Z naszego doświadczenia wynika, że w budowaniu świadomej, pełnej miłości i seksu relacji sprzyja znalezienie odpowiedniej równowagi pomiędzy stanem ożywienia i odpoczynku. Poczucie bezpieczeństwa i więzi to pełna miłości to przestrzeń, w której możemy odpocząć. Jednocześnie poczucie przygody i tajemnicy, eksploracji i nowości są podstawowymi składnikami więzi seksualnej i trwałej miłości w takich związkach. Chodzi o stworzenie przestrzeni do połączenia się i stopienia z drugim człowiekiem, pozostając w kontakcie z samym sobą i swoją własną indywidualnością, utrzymując kreatywną energię, która nas w życiu złączyła.

DP: A kiedy przestajemy dbać o własną przestrzeń?

KiG: W momencie kiedy  przestajemy dbać o własne potrzeby i twórczą energię, a zaczynamy oczekiwać, że to druga strona zadba o nasze dobro, tracimy połączenie z własną indywidualnością i odczuwaniem samego siebie, a zdrowe poczucie połączenia zamienia się w uwikłanie.

DP: I tu dochodzimy do tego co niszczy związek…

KiG: To, co niszczy związek, to wzorce nawykowe, kiedy przestajemy siebie nawzajem doceniać, uważając, że “znamy” tę drugą osobę na wylot, bierzemy za pewnik wszystko co z nią związane.

DP: Co w takim razie może przywrócić stan równowagi?

KiG: To co przywraca nas we wzajemnej miłości to zatrzymanie się. Ważne aby wtedy zastanowić się i docenić to co jest ważne dla nas obojga w relacji. Myślę że istotne jest także wzajemne uznanie, docenianie siebie nawzajem, a także czas na intymność.

DP: Jaka była Wasza droga do stworzenia spełnionego związku, w którym teraz jesteście?

KiG: Jest kilka kluczowych słów, które mogą to wyrazić: doświadczenie, praktyka i akceptacja partnera jako ważnego życiowego nauczyciela!
Związki zawsze były dla nas obojga ważnym elementem. Jesteśmy już razem od ponad dwunastu lat i ten czas to dla nas źródło głębokiej wiedzy.
Każdy związek nauczył nas czegoś o sobie, o miłości i tajemnicy bycia żywym. Ale aby się nauczyć, musieliśmy pracować nad własną historią, wierzeniami i koncepcjami związanymi z tym, co wchłonęliśmy przez rodzinę i społeczeństwo. To proces przyjęcia, akceptacji naszych schematów i ograniczeń, szczere i uczciwe dzielenie się i praca nad ranami gdzieś w środku nas, które w innym przypadku mogłyby nas rozłączyć lub spowodować unikanie większej intymności. To podróż pełna pokory i głębokiego upodmiotowienia, odkrywanie, że miłość to coś więcej niż tylko dobre samopoczucie.

DP: Co Wam pomogło w tej podróży?

KiG: W naszym przypadku największym wsparciem jest z pewnością medytacja. Bycie obecnym i otwartym na siebie jest proste kiedy dobrze się bawisz, ale umiejętność pozostawania w takim stanie, kiedy jesteś w konflikcie jest największym darem dla związku jaki możesz wnieść- jednak to wymaga zaangażowania i praktyki.
My także musieliśmy się nauczyć jak przyjmować konflikty jako coś ważnego i twórczego zamiast jako coś, czego należy unikać. Pochodzimy z rodzin o różnym podejściu do konfliktu i oboje musieliśmy nauczyć się w jaki sposób zaangażować się w konflikt oraz przyjmować go w sposób konstruktywny i świadomy- nadal jesteśmy w trakcie tej nauki i ćwiczenia.

DP: Cieszę się że uczycie także innych…to piękna droga. Opowiedzcie proszę o warsztacie, który poprowadzicie w Polsce już 21 lipca – “Miłość, związek i seksualność- praktyka intymności

KiG: Warsztat odbędzie się w Nowym Kawkowie w Ośrodku Tu i Teraz na Mazurach. Kierujemy go do kobiet i mężczyzn pragnących miłości i świadomej więzi w życiu.

DP: Co składa się na budowanie świadomych więzi?

KiG: Otwarcie na głębszą intymność, poczucie przynależności i spełnienie w więzi seksualnej.
Warsztat jest otwarty i odpowiedni zarówno dla par jak i singli. Nieważne czy jesteś w związku od trzydziestu lat, czy też dopiero zaczynasz miesiąc miodowy, czy jesteś singlem od dłuższego czasu i pragniesz związku lub po prostu chcesz cieszyć się życiem solo. Bez względu na twój status czy doświadczenia w związku, masz coś czym możesz się podzielić, jesteś w procesie uczenia się czym jest świadome nawiązywanie relacji. Praca podczas warsztatów wspiera pary w pogłębieniu ich związku jak również każdego z osobna w pogłębieniu związku z samym sobą, co jest podstawą dla zdrowego połączenia z drugą osobą i nie ogranicza się jedynie do związków o naturze seksualnej.
Skupimy się na intymnych związkach seksualnych, ale modele z jakimi będziemy pracować odzwierciedlają każdy rodzaj relacji, czy to związek intymny, przyjaźń, relacje zawodowe, rodzinne czy inne. Ten warsztat jest dla każdego, kto ma chęć poznania samego siebie i chce być prawdziwym, odkrywać siebie poprzez związki i relacje.

DP: Czego będzie można się na nim nauczyć?

KiG: W swojej pracy wykorzystujemy taniec, ruch, dźwięki i zabawę, aby doświadczać dynamiki damsko-męskiej. Poprzez zabawne ćwiczenia nauczymy się nawiązać połączenie z własnymi instynktami, abyśmy przez to, co odczuwa nasze ciało mogli dowiedzieć się jakie są nasze potrzeby. Będziemy ćwiczyć jak  utrzymywać żywą i ciekawą więź seksualną i energetyczną. Poprzez rytuały systemowe będziemy mieli wgląd w nasze osobiste, międzypokoleniowe i zbiorowe przekonania na temat płci. Nauczymy się rozpoznawać w jaki sposób te uwarunkowania wpłynęły na wasze zachowania i wyobrażenia na temat kobiet i mężczyzn, oraz jak wpływają na nasze obecne związki intymne. Poznamy również praktyczne umiejętności i narzędzia zmieniające życie, które pomogą nam radzić sobie z relacjami w życiu codziennym. Będzie to nauka i praktyka jak przejść od walki i rozłączenia do miejsca, w którym panuje docenianie, wspieranie i wzajemny rozwój. Będzie można nauczyć się jak wyglądają różne aspekty tej polaryzacji w związkach intymnych i w życiu. Dzięki temu będzie można zdobyć umiejętności jak rozpoznawać i budować zasoby do poznania innych i samego siebie.

DP: Jak nazywa się metoda którą pracujecie?

KiG: Pracujemy za pomocą uzdrawiania traumy (Somatic Experiencing/Doświadczanie Cielesne). Dzięki tej metodzie wspomagamy leczenie starych ran i ciężkich przeżyć wokół seksualności i wzorców nawiązywania relacji.
Będziemy również ćwiczyć medytację i modlitwę jako sposoby na przywołanie wsparcia wyższych sił kreacji, aby wzmocnić duchowy wymiar wzrastania tak w was samych jak i w waszych związkach.

DP: W każdym z nas istnieje męska i żeńska energia. Co daje pełen rozwój tych dwóch pierwiastków i ich harmonijne działanie?
KiG: To, co nazywamy polaryzacją męską i żeńską, jest szerokim pojęciem, które nabiera znaczenia, gdy doświadczamy tych zasad za pośrednictwem naszych ciał i odnosimy je do naszego codziennego życia. Jest to zasada, którą można dostrzec wszędzie w życiu, od wdychania i wydychania, poprzez podejmowanie działań i pozwalanie rzeczom dziać się, płynąć. W związkach intymnych i więzi seksualnej ta polaryzacja jest fundamentalna i tworzy przyciąganie jak dwa bieguny magnesów. Wszyscy mamy naturalną potrzebę bezpieczeństwa, więzi i gniazda, które jest dla nas znane i bezpieczne. Jednocześnie odczuwamy potrzebę przygody, ekspansji, podejmowania ryzyka i szukania nowości. Zarówno kobiety jak i mężczyźni mają w sobie tę polaryzację i te chęci, czasem bardzo wyraźnie widać ich podział u różnych płci, ale czasami jest on mniej oczywisty i może się zmieniać zależnie od życiowych okoliczności. Cała ta zabawa i przyciąganie w związkach bierze się z ciągłej gry tą polaryzacją, a uzdrowienie może przyjść poprzez zrozumienie własnego uwarunkowania i ukształtowania przez swoje wychowanie wokół tej dynamiki.

DP: Dlaczego dialog z własnym ciałem, połączenie z nim jest tak ważnym aspektem pracy nad związkiem?
KiG: Świadomość tego, co odczuwam poprzez moje ciało i związek między moimi odczuciami cielesnymi a moimi uczuciami, jest podstawą do poznania tego, czego chcę i czego potrzebuję, są to dwa podstawowe czynniki, które ludzie tracą będąc w związkach, co powoduje niezadowolenie lub konflikty.
Co więcej, to co stwarza intymność w związkach to dzielenie się naszymi głębokimi uczuciami, ufność w to, że mogę pozostać sobą i pozwolić sobie na wyrażanie moich uczuć, ich odbiór przez drugą osobę – zarówno mój strach i poczucie niepewności jak i radość i zmysłowość. A zanim będę gotów dzielić je z innymi, muszę sam wiedzieć co czuję i w jaki sposób tych uczuć doświadczam poprzez moje ciało. Tak więc intymność zaczyna się w nas samych i jest czymś, czego można się nauczyć i wyćwiczyć.
Bardzo ważnym aspektem jest to, że częścią bycia w związku intymnym jest dzielenie się nasza seksualnością, gdzie przyjemność i nasycenie są efektem utraty granic naszej fizyczności, oraz doświadczenie stapiania się z drugą osobą. Wiele osób ma uraz psychiczny w kwestii swoich granic i zdolności do oddania się i dogłębnego poznania drugiej osoby. Więc podstawą zdrowej więzi seksualnej jest to, aby każdy z partnerów mógł i potrafił odczuwać samego siebie od środka, był w kontakcie z własnymi uczuciami, które powstają podczas tworzenia więzi, a także umiał się komunikować z drugą osobą – dzieląc się i słuchając tego, co dzieje się w jej świecie wewnętrznym.

DP: Co jest podstawą uzdrowienia relacji między kobietami a mężczyznami?
KiG: Uzdrowienie zaczyna się od bezpieczeństwa, szacunku i troski – zarówno dla siebie samego jak i dla drugiej osoby. Z tego wyłania się naturalna ciekawość i miłość do partnera tudzież płci. Aby to osiągnąć, powinniśmy poznać swoją własną płeć, co to znaczy być mężczyzną , co to znaczy być kobietą, ze wszystkimi różnicami, osobliwościami i pięknem w każdej z płci.
Bardzo często stereotypowe postrzeganie kobiety i mężczyzny jako takich czy innych wzmacnia poczucie krzywdy budowane od wieków. A przecież musimy tworzyć bezpieczną i uświęconą przestrzeń, gdzie możemy się naprawdę spotkać, poznać i pokazać własne słabe punkty jak i podstawową siłę i moc jako kobiety czy mężczyzny.
Tu chodzi o wzajemne uznanie, wdzięczność, bycie szczerym na temat naszych schematów i skłonności. A także o to, aby chcieć słuchać i otrzymywać informację zwrotną i uczyć się od siebie nawzajem. W ten sposób wszystkie nasze związki staną się przestrzenią do rozwoju i miłości. Wreszcie chodzi też o to, aby uczyć się brać odpowiedzialność za własne czyny i doświadczenia w życiu.

DP: Podoba mi się taka wizja relacji 🙂 Dziękuję za rozmowę i zapraszamy do Kawkowa.

Rozmawiała – Dorota Pawelec 

Komala Amorim Sunder Komala urodziła się w Brazylii i przez dwadzieścia lat mieszkała w Indiach, pracując jako terapeuta w Osho International Meditation Resort. Teraz mieszka w Austrii i podróżuje po całym świecie, dzieląc się swoją pracą. Wieloletnie praktyki medytacyjne, wewnętrzne poszukiwania, a także umiejętność śpiewania połączone z eksploracją tradycji Tantry, Zen, sufizmu, taoizmu, sztuk uzdrawiania i współczesnych nauk o ludzkim umyśle i sercu są podstawą jej pracy. Wraz ze swoim partnerem Khushru Gregor Steinmaurerem stworzyli kurs “Seksualność, miłość i związek”, odosobnienie “Kochający Związek – dla par” oraz dwuletnie szkolenie z czakr, “Szkolenie dla Życia”.

Gregor Khushru SteinmaurerTerapeuta systemowy, Terapeuta Uzdrawiania Traum (wg metody Somatic Experiencing®), nauczyciel medytacji, Doradca Psychospołeczny (Dipl. LSB, Austria), Coach i Facilitator.  Wielbiciel zgłębiania i studiowania świadomości i integralnego życia.  Wraz z żoną Komalą Amorim Sunder prowadzi warsztaty  w obszarze męskiej / żeńskiej biegunowości i relacji oraz  wielostopniowy  warsztat “Trening dla Życia” (“Training for Life”). Ważnym elementem jego pracy jest prowadzenie warsztatów dla mężczyzn oraz wspieranie obudzonej i świadomej męskości u mężczyzn.