Czy wiesz, co jest najważniejsze w ubezpieczeniu samochodu? Zobacz listę wskazówek

Jeśli posiadasz samochód, na pewno jesteś zasypywana coraz to nowszymi ofertami od ubezpieczycieli. Skąd masz wiedzieć, na co zwrócić uwagę i czym się kierować podczas zakupu polisy komunikacyjnej, aby właściwie Cię chroniła i odpowiadała Twoim oczekiwaniom? Poznaj kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne na etapie wyboru ubezpieczenia samochodu.

Cena ubezpieczenia

To właśnie na nią większość kierowców zwraca uwagę w pierwszej kolejności, wybierając ubezpieczenie swojego samochodu. Jest ona ważna zarówno przy zakupie AC, jak i OC, choć w tym drugim przypadku wydaje się głównym czynnikiem, na podstawie którego dokonujemy wyboru. Zakres OC jest ustalony odgórnie i obowiązuje we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Mimo to jego cena różni się od siebie, co widać np. w rankingu ubezpieczeń samochodu.

Ze względu na to, że odszkodowanie z polisy OC jest wypłacane poszkodowanemu przez Ciebie kierowcy, wybierzesz najprawdopodobniej najtańszą opcję. Różnice w cenie mogą zależeć od cennika firm, z jakimi współpracuje ubezpieczyciel, a także od obowiązujących promocji.

Niektórzy ubezpieczyciele standardowe OC wzbogacają, dołączając do polisy Zieloną Kartę, która pozwoli Ci skorzystać z pomocy również podczas zagranicznych podróży. Na ranking-oc-ac.pl/ranking-ubezpieczen-samochodu możesz zauważyć, że wyróżnione firmy ubezpieczeniowe wzbogacają także OC podstawowe assistance, które może okazać się przydatne na drodze.

Zakres ubezpieczenia

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku autocasco. Tutaj musisz zastanowić się, jakiej ochrony możesz potrzebować i według tego kryterium wybierać towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupisz polisę na swój samochód. Ranking ubezpieczeń samochodu doskonale pokazuje, że również w przypadku AC wysokość składki może być różna. W przeciwieństwie do polisy OC jej wysokość jest zazwyczaj zależna od zakresu ochrony.

Najniższy zakres, jaki oferują ubezpieczyciele w AC mini, będzie także najmniej kosztowny. Część ubezpieczycieli dołącza go też bezpłatnie do polisy OC. Bardziej optymalny zakres ochrony gwarantuje standardowe AC, natomiast dla bardziej wymagających, np. posiadaczy nowych modeli pojazdów, TU przygotowały zakres rozszerzony, który poza zabezpieczeniem na wypadek kradzieży, szkody całkowitej czy uszkodzenia, oferują również odszkodowanie w przypadku utraty bagażu.

Wyłączenia odpowiedzialności

Bez zapoznania się z OWU, a przede wszystkim z wyłączeniami odpowiedzialności, nie powinnaś podpisywać umowy ubezpieczeniowej. Z tego działu dowiesz się, w jakich sytuacjach Twoje ubezpieczenie (czy to OC, czy AC) nie będzie obowiązywało i ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Bezpośrednia Likwidacja Szkody

BLS to bardzo wygodna usługa, którą oferuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki niej nie będziesz musiała kontaktować się z ubezpieczycielem sprawcy wypadku, w którym ucierpiałaś. Wystarczy, że zadzwonisz do swojej firmy ubezpieczeniowej, a jej przedstawiciele zajmą się organizacją pomocy dla Ciebie: uzyskają odszkodowanie z OC sprawy, a nawet sami je wypłacą, abyś nie musiała czekać.

Promocje

Poza zniżkami za bezszkodową jazdę, dzięki którym Twoja składka będzie znacznie niższa, możesz zmniejszyć koszty ubezpieczenia, kupując je w tej firmie, która oferuje akurat atrakcyjne dla Ciebie promocje. Rabat przy ubezpieczaniu kolejnego auta, zniżka na polisę nieruchomości czy dodatkowe profity to tylko niektóre z ostatnio oferowanych promocji.

Wiarygodność ubezpieczyciela

Jeśli pierwszy raz ubezpieczasz pojazd lub zmieniasz ubezpieczyciela, powinnaś sprawdzić, czy jest on godny zaufania. Przed decyzją zapoznaj się z opiniami innych kierowców, którzy ubezpieczali swój samochód w danym TU lub skorzystaj z rankingu ubezpieczeń samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.