UZGODNIJ RODZICIELSKI PLAN WYCHOWAWCZY

Napięcie, jakie towarzyszy rozwodowi, stres, poczucie zranienia, spiętrzenie codziennych obowiązków nie pomagają w podejmowaniu decyzji. Tymczasem dla dobra dzieci, ale i dla dobra samych rodziców, owe decyzje powinny zostać podjęte z najwyższą starannością, uwzględniając wszelkie niezbędne informacje, zostawiając za sobą przeszłość i wybiegając myślą w przyszłość.

Można ustalić go jeszcze przed rozwodem po to, aby gotowy przedłożyć sędziemu na rozprawie. Plan może również zasądzić sąd, ale wówczas ustalenia w nim zawarte mogą być mniej dopasowane do chęci i możliwości rodziców.

Warto więc spróbować ustalić taki plan rodzicielski samodzielnie. Rozmowa z byłą żoną/byłym mężem to czasem bardzo trudne negocjacje. Żeby je ułatwić możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Osobami, które mogą pomóc rodzicom w rozmowie i ustaleniu planu rodzicielskiego są m.in. mediatorzy rodzinni. Zadaniem mediatora jest stworzenie stronom otwartej przestrzeni do konstruktywnego dialogu, poprzez uporządkowanie tematów i ukierunkowanie myślenia na dobro dziecka z uwzględnieniem potrzeb każdego z rodziców.

Plan wychowawczy ma umożliwić rodzicom uczestniczenie w życiu dziecka, a maluchowi zapewnić stabilizację. Należy pamiętać, że każde dziecko wymaga indywidualnego podejścia. Można oczywiście skorzystać z ogólnych schematów (dostępnych nawet w Internecie), ale pamiętaj, że są to tylko szablony, które dla dzieci w różnym wieku prezentują się inaczej.

KIEDY DZIECKO MA 3 DO 5 LAT ma poczucie, że cię straciło. Może to prowadzić do agresji wobec ciebie, twojego partnera, rodzeństwa, dzieci lub nauczycielek w przedszkolu. U dziecka wzrasta poczucie opuszczenia, gdy jesteś zajęty(a) konfliktem, własnym żalem, tworzeniem nowego związku lub walkę o byt. Twoje dziecko może brać na siebie winę za rozpad waszego małżeństwa – bardzo często dzieci uważają, że swoim zachowaniem doprowadziły do rozwodu rodziców („tatuś odszedł, bo byłem niegrzeczny”).

KIEDY DZIECKO MA 6 DO 8 LAT może przeżywać przytłaczające uczucie smutku – szlocha, popłakuje i bardzo tęskni za rodzicem, który z nim nie mieszka. Może odczuwać lęk przed tym, że utraci także rodzica, który z nim mieszka i złościć się na tego rodzica, którego obwinia za rozpad związku. Może czuć, że musi wybierać, wobec kogo być lojalnym – wobec mamy czy wobec taty? Wciąż po cichu liczy, że znowu rodzice będą razem.

KIEDY DZIECKO MA 9 DO 12 LAT może obwiniać i wyrażać silną złość do rodzica, którego uważa za sprawcę rozwodu i go odrzucać. Może przeżywać głębokie poczucie straty, żalu i bezradności. Zdarzają się wówczas zachowania agresywne wobec rówieśników, nauczycieli lub innych osób. Dziecko może doświadczać różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy i brzucha, trudności ze snem. Może utracić wiarę i pewność siebie, co może skutkować gorszymi wynikami w szkole.

KIEDY DZIECKO DOJRZEWA może czuć się nadmiernie obciążone emocjonalnym wspieraniem rodzica lub zajmowaniem się młodszym rodzeństwem. Może czuć się zmuszane do podjęcia samodzielnej decyzji, z którym rodzicem chce zostać. Często też zdarzają się oczekiwania, że rodzic wynagrodzi mu straty związane z rozwodem – np. materialne. Może czuć się nieswojo widząc rodziców umawiających się z nowymi partnerami, obserwując ich seksualność, może być zazdrosne o nowego partnera rodzica. Może wycofywać się z kontaktów z rodzicami, zacząć kraść lub zażywać narkotyki.

KIEDY DZIECKO JEST DOROSŁE może czuć się zobowiązane do emocjonalnego wspierania rodziców. Tak przeżywany obowiązek opieki nad osamotnionym rodzicem może odbierać mu wolność w nawiązywaniu własnych relacji i zajmowaniu się własnym życiem.

Zatem, jak widzicie, stworzenie dobrego planu, z uwzględnieniem potrzeb i emocji dziecka jest niezbędne! Plan rodzicielski, jeśli akceptują go obydwie strony, nie musi być już sprawdzany przez biegłego psychologa sądowego. Mediator rodzinny czuwa nad równością stron w rozmowie – potrzebami każdego z rodziców i dziecka.

W takiej ugodzie ważne jest, żeby uzgodnić, z kim dziecko będzie mieszkać przez większą część czasu i w jakich okolicznościach dziecko będzie spędzać czas z każdym z rodziców. Czy dzieckiem mogą zająć się osoby trzecie – dziadkowie, dalsza rodzina, znajomi, sąsiedzi, czy będzie mogło u nich nocować i kto będzie zawoził dziecko na takie wizyty?

Istotne jest również jak będą rozwiązane kontakty z nowymi partnerami rodziców? Jeśli nowi partnerzy mają też swoje dzieci z poprzednich związków – czy dziecko będzie się mogło z nimi spotykać? Jak będzie wyglądać edukacja, leczenie i zajęcia pozalekcyjne?

To tylko nieliczne z aspektów jakie należy ująć w ugodzie.

W planie rodzicielskim mogą się znaleźć jeszcze inne ustalenia, o których chcą zdecydować rozstający się rodzice. Dobrze przygotowany plan rodzicielski umożliwia im współpracę, co być może sprawi, że dziecko łatwiej zniesie rozstanie i zmianę swojej sytuacji rodzinnej.

Plan rodzicielski warto spisać w obecności mediatora, aby wszystko zostało obustronnie uzgodnione i nie było wyłącznie wynikiem wyroku sądu. Aby zapoznać się ze szczegółami planu rodzicielskiego i mediacji rodzinnej warto zajrzeć do poradnika dla rodziców lub zgłosić się bezpośrednio do mediatora rodzinnego.

Celina Szumska – Pomaga Wam odnaleźć siebie, uwierzyć we własne możliwości i ruszyć do przodu,  specjalizuje się w life coachingu, a zwłaszcza w relacjach partnerskich, rodzicielskich,  odnajdowaniem równowagi pomiędzy pracą (kariera i ambicja) a życiem prywatnym (zdrowie, rozrywka, rodzina, duchowość). Pamiętajcie – sukces sukcesowi nie jest równy! dla jednego z Was sukcesem będzie nauczenie się otwartego mówienia o własnych oczekiwaniach i nauczenie się wymagania od innych, a dla drugiego sukces, to przejście z odpornością przez trudne sytuacje życiowe (rozwód, zdrada, zmiana pracy itp). http://projektsukces.eu/coaching-indywidualny/

Prowadzi warsztaty otwarte oraz szkolenia i warsztaty zamknięte w firmach i szkołach licealnych. Tu specjalizuje się z kompetencji menedżerskich, asertywności, poczucia własnej wartości, kreatywności itd. Szczegóły są tutaj: http://projektsukces.eu/szkolenia/

Jest mediatorem sądowym i specjalizuje się w zawieraniu ugód rozwodowych, majątkowych, rodzicielskich oraz gospodarczych. Mediacje to krótsza i prostsza droga rozwiązania sporu. Wszystkie ugody jakie zawrzecie, są składane do Sądu i tam zatwierdzane (przeważnie zaocznie więc nawet nie pójdziesz do sądu ). Nie ma potrzeby prowadzić wieloletnich spraw sądowych, zatrudniać adwokatów, zgłaszać świadków itd. A kluczową zachętą są koszty – ułamek kosztów spraw sądowych i adwokatów! Szczegóły są tutaj: http://projektsukces.eu/mediacje-rodzinne/  oraz tu: http://mediacje24.eu/

Razem z Dorotą Pawelec prowadzi projekt odnowy Kobieta Od Nowa, a także Fundację Życie Od Nowa, której jest wiceprezesem.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+