„Czy lubisz swój głos?”

Czy miałaś/ miałeś kiedyś okazję usłyszeć swój głos na jakimś nagraniu, choćby na filmiku z komórki? Jeśli tak, to jakie były Twoje wrażenia? Czy podobał Ci się Twój głos?

Z mojego doświadczenia wynika, że przeważająca liczba osób reaguje w takiej sytuacji słowami: „Ale mam dziwny głos!”, „To nie ja!”, „Nie chcę tego słuchać!”… Ja też tak kiedyś reagowałam na MÓJ głos. Pomijam oczywiście fakt minimalnych zniekształceń, spowodowanych rodzajem nośnika, ale to wciąż Twój głos!  Dlaczego więc tak reagujemy?

glos AS
Rys.: Agata Jakuszko

Wielokrotnie pisałam, że śmiało możemy postawić znak równości między daną osobą a jej głosem: GŁOS = JA. To znaczy, że nasz głos odzwierciedla to, kim jesteśmy. Głos łączy wymiar fizyczny, emocjonalny i duchowy. Jak pisze Silviia Nakkach w książce „Uwolnij swój głos”: „Głos jest wciąż obecnym towarzyszem, który mówi nam, jak się czujemy, skąd przychodzimy i jaki jest w określonym momencie nasz stan fizyczny i emocjonalny. Niemal niemożliwe jest ukrycie w głosie naszych uczuć i myśli, ponieważ jego wysokość i barwa odzwierciedlają to, kim w danej chwili jesteśmy”[1]. Tylko słysząc osobę możemy wiele o niej powiedzieć: ile ma mniej więcej lat, możemy określić jej płeć, czy jest zdrowa, czy chora, czy jest nieśmiała, czy pewna Siebie, czy jest radosna, czy smutna, być może się jąka albo nie daje nam dojść do słowa… Tyle i aż tyle… A może ktoś milczy – czyż nie jest to wymowne? Być może ktoś mówi szybko, chaotycznie, brakuje mu tchu, „zjada” końcówki? Być może ktoś mówi jednostajnie, monotonnie albo zbyt cicho by go usłyszeć? Te wszystkie elementy wiele nam mówią o tej osobie, nawet jeśli jej nie znamy. Te wszystkie elementy wiele nam mogą powiedzieć o nas Samych…

Jeśli więc słuchamy swojego głosu i nie identyfikujemy się z nim, czy to znaczy, że nie identyfikujemy się ze sobą, że nie lubimy Siebie, w końcu że nie znamy Siebie? Moja odpowiedz brzmi: być może tak… A na pewno warto się nad tym zastanowić!

Proponuję Ci ćwiczenie: wypisz na kartce jaki według Ciebie jest Twój głos – np.: że jest niski, mocny, ładny, brzydki, donośny, łamiący się, śpiewny… wszystko co przyjdzie Ci do głowy. Nagraj się np.: na dyktafon w telefonie i posłuchaj jak mówisz… Co czujesz? Bądź ze Sobą szczera/ szczery… Wypisz te cechy Twojego głosu, które usłyszałeś. Czy te dwie tabelki z cechami pokrywają się?

Warsztaty pracy z głosem to świetna okazja, by być może pierwszy raz w życiu usłyszeć własny głos takim, jaki on jest naprawdę, by usłyszeć Siebie świadomie. I to zarówno w sensie dosłownym jak i tym głębszym. Świadoma praca z głosem to świadoma praca ze sobą – to odkrywanie tego, kim się jest naprawdę, nie tego, co nam się wydaje. To sięganie po własny, unikatowy potencjał, który drzemie w każdym z nas i tylko czeka, by go uwolnić… To droga do usłyszenia swojego głosu, do poznania go i polubienia takim, jaki jest.

Zapraszam Was na moje warsztaty „Uwolnij swój głos”, na których w bezpiecznej i radosnej atmosferze doświadczycie uwolnienia ciała, oddechu, emocji i głosu. Nie mam pomysłu jeszcze na kolejny artykuł, może macie jakiś pomysł – z chęcią Was wysłucham. A Wy Siebie? 😉

Pamiętacie o konkursie „Uwolnij swój głos”? Nagrodą główną jest bezpłatny udział w warsztatach z uwalniania głosu, które odbędą się 2 kwietnia 2016 r. w Warszawie. Spieszcie się! Czekamy na Wasze zgłoszenia do 28 marca 2016r., do godz. 23:59.

[1] Fragment pochodzi z książki pt.: „Uwolnij swój głos” Silvii Nakkach, która ukaże się w maju 2016 roku w wydawnictwie „Świadome Życie”.

NI7A6813

Anna Sokołek – wokalistka i trenerka głosu. Absolwentka Wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach. Ukończyła także Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną oraz kierunek PR. Uczestniczka programów telewizyjnych „The Voice of Poland” i „Bitwa na głosy”. Pracy z głosem uczyła się u wielu specjalistów z tej dziedziny, m.in.: u Olgi Szwajgier, Phila Mintona, Dr Anny Serafińskiej, Sonii Lachowolskiej, Saby Litwińskiej i wielu innych. Prowadzi autorskie warsztaty pracy z głosem dla każdego pt.: „Uwolnij swój głos” oraz dla kobiet „Kobieta ma głos”. Podczas warsztatów łączy różne podejścia do pracy z głosem uwzględniając każdy aspekt: fizjologiczny, psychiczny i duchowy. Śpiewała w licznych projektach muzycznych, koncertowała w Polsce i za granicą. Prelegentka międzynarodowej konferencji TED’x z mową na temat pracy z głosem. Więcej na www.uwolnijswojglos.pl

 

Ilustracje – Agata Jakuszko – Sobocka, Trener myślenia wizualnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.