Czy kochasz narcyza?

Narcyzm bywa prawdziwą zmorą w związku. Bywa, ze tak bardzo pragniemy znaleźć w drugiej osobie partnera na resztę życia, że lekceważymy jej tzw. Trudny charakter. Osobowość osoby narcystyczne skłania ją do postrzegania siebie w centrum świata. Wynika to z ogromnej wrażliwości. Niemal każdy z nas spotkał kiedyś osobę, która stale mówi o sobie, stawia na pierwszym miejscu swoje potrzeby. Wyolbrzymia swoje problemy bądź umniejsza cudze.

Związek z narcystycznym mężczyzną bądź kobietą może być szkodliwy dla relacji, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwą osobą. Czy można stworzyć dobry dla obu stron związek z narcyzem, czy zawsze ktoś będzie poszkodowany?

1. Czy czujesz się wykorzystywana?

Częstym objawem narcystycznego związku jest uczucie bycia wykorzystywanym. Osoby narcystyczne widzą tylko swoje sprawy i cele, same potrafią do nich dążyć, ale zdarza im się widzieć swój osobisty cel jako cel całego otoczenia, a zwłaszcza partnerki. Jak to? Idziesz na kawę z przyjaciółką, kiedy ja kończę projekt, od którego zależy moja kariera (podobno)? Taka z ciebie żona i matka?
Osoby narcystyczne zrobią wszystko, żeby poczuć się dobrze same ze sobą – one zawsze są ok. Jeśli nagle okazuje się że coś się wali – to nigdy nie jest ich wina.



2. Czy na początku relacji czułaś się centrum wszechświata, a teraz czujesz się niedowartościowana?

Narcyzy otaczają się osobami, które uważają za szczególne. Potrafią taką szczególną osobę docenić i wyróżnić tak, aby czuła się wyjątkowa doceniona wejściem w związek. Narcyz potrafi sprawić, że czujesz się wyjątkowa. Po pewnym czasie przychodzi jednak zmiana. Po dłuższym czasie razem trudno jest utrzymać swoja pozycję w oczach narcyza ta wysoko jak na początku. Wtedy istnieje ryzyko, ze narcyz straci nami zainteresowanie.



3. Czy czujesz jakbyś nie istniała bez partnera?

Narcyz potrafi przekazać ogromną dawkę zaufania, ma także wielki magnetyzm, który ściąga w jego otoczenie wiele osób. Chcemy zwrócić na siebie uwagę narcyza, bo wyróżnia się w grupie. Kiedy już taka popularna osoba osoba uzna nas za wartościową partnerkę i otworzy się przed nami – czujemy się docenione i wyróżnione jako kobiety, którym warto się zwierzyć. Łatwo dać wejść sobie pod skórę.

4. Autoportret narcyza.

Łatwym sposobem na wyłowienie narcyza jest jego profil w mediach społecznościowych. Ludzie zawsze chcą zaprezentować swoje najlepsze strony w Internecie, ale narcyz idzie o krok dalej i poza dużą aktywnością np. na Facebooku, wyróżnia go też treśćwpisów i temat zdjęć – zawsze jest na nic on i zawsze z najlepszej strony. Nawet kilka razy dziennie!


5. Czy spędza dużo czasu na siłowni i pielęgnacji siebie?

Nie każdy uzależniony od siłowni jest oczywiście narcyzem. Ale dość łatwo wyłowić tam osoby które są narcyzami. To nie te które niemal nie widząc innych osób wytrwale doskonalą swoje ciało i zdrowie. To te które w modnym stroju sportowym stroju oglądają się w lustrze.
Narcyz nie idzie na siłownię po dobrą formę tylko żeby upewnić się, że wygląda wystarczająco dobrze. Podejmie każdy wysiłek żeby pokazać ile już zdziałał.


6. Czy czujesz, że każda rozmowa skupia się tylko na nim?

Każdy lubi mówić o sobie przy okazji, ale narcyz podnosi to do wyższego poziomu. Jeśli jego znajomy opowiada o swoim bolesnym rozstaniu – narcyz przejmie rozmowę opowiadając o swoich rozstaniach z liceum. Oczywiście znacznie trudniejszych. Jeśli w przypływie kreatywności wpadniesz na pomysł biznesu wszech czasów – nagle okaże się ze nie posiadasz wystarczających cech charakteru, albo że… on wymyślił to już dawno.

7. Czy czułaś kiedyś, że w pełni rozumie co czujesz?

Niestety to nie żart, ale narcyz niezwykle rzadko albo nigdy nie będzie w stanie w pełni wejść w czyjeś buty. Wszyscy mamy skłonność do empatii bardziej lub mniej rozwiniętą. Niestety narcyzowi do pełnego uczucia zrozumienia naprawdę daleko.
Zapytaj siebie: co działo się przy ostatniej trudnej sytuacji? Jak zadziałał narcyz? Zrozumiał twój stres, czy bagatelizował go lub lekceważył. Otrzymałaś odpowiednie wsparcie? Jeśli odpowiedź brzmi tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś w narcystycznej relacji.

8. On zawsze koncentruje się na sobie.

Czy Twój partner zawsze koncentruje się na swoim czubku nosa i nie widzi zbyt daleko poza niego? Czy kiedykolwiek wyciągnął rękę, żeby komuś pomóc, mimo że nie otrzymałby nic w zamian? Narcyz jeśli skupia się na kimś innym niż on sam nawet z pozoru bezinteresownie, to najczęściej i tak czegoś oczekuje, np. uznania w oczach innych, poklasku.


9. Czy twój partner wydaje się wrażliwy?

Narcyz otacza się tylko ludźmi,którzy jego zdaniem na to zasługują. Są wrażliwi w stosunku o osób, które chcą wokół siebie gromadzić, ale bywa, że czynią tak z pobudek egoistycznych. Według nich przyjaciele zasłużyli na ich towarzystwo, więc uważnie ich słuchają i chwalą. Czasami. I nie zawsze działa to na dłuższą metę, gdyż kiedy potencjalny przyjaciel orientuje się, że jego uwaga i przyjaźń karmi jedynie próżność narcyza – może nie chcieć kontynuować takiej relacji.


10. Narcyz jest próżny.

Pycha narcyza, który stale mówi o sobie w superlatywach jest złudzeniem. Odzwierciedla głęboką niepewność siebie. Dlatego zawsze mówią o sobie – aby chronić się przed prawdą. W pewien sposób starają się oszukać siebie, wierząc, że są naprawdę wspaniałe.


11. Czy twój związek nigdy nie był zagrożony z powodu dumy partnera?

Ile razy zdarzyło się, ze ty, albo inna osoba nadepnęła na dumę partnera, a on nie zareagował tak jakbyś oczekiwała? Zamiast odpuścić, odejść w pokoju wywiązywała się kłótnia, albo nieprzyjemna sytuacji. A komfort emocjonalny od drugiej osoby jest niezwykle ważny.
Narcyz karmi uwagą audytorium swoje ego. Jeśli nie dostaje tego czego chce – buntuje się i te uwag się domaga. Zlekceważenie go grozi nieprzyjemną sytuacją.


12. Mieć czy być?

Narcyz ma tendencję do tego przedkładania wartości materialnych nad pozostałe. Za nic w świecie (chyba, że za coś bardzo ładnego) nie potwierdzą, że tak jest. Rzadko mają też tendencje do tego, aby przejąć sprawy w swoje ręce. Czekają aż kto inny to zrobi. I zawsze wielokrotnie podkreślą swoje zasługi, jeśli dojdzie już do tego, że coś będą musiały zrobić. To trudne dla partnerki, bo jeśli zajdzie potrzeba wytknąć partnerowi-narcyzowi brak inicjatywy, ten zrobi wszystko aby przypomnieć ostatnio jak się wykazał. To nic, że minęło już pół roku…


13. Czy Twój partner jest odpowiedzialny?

Partner narcyz jest zawsze niewinny. Nie przyjmuje do wiadomości, że ponosi za coś odpowiedzialność. Jeśli twój partner robi coś źle – a ty reagujesz. Co się wtedy dzieje? Normalna rozmowa dorosłych ludzi czy awantura z przerzucanie winy? Narcyz jest przekonany, ze tylko inni są w błędzie. Przerażające jest to, że nie zdaje sobie sprawy, że to robi. Dla nich to naprawdę niewinna impreza!


14. Czy obawiasz się krytykować partnera bojąc się kłótni?

W każdym związku mają miejsce momenty walki. Czasem może to być nawet pasjonująca dyskusja. Jednak jak każda kobieta wiesz, że atmosfera jaka panuje w związku jeśli już nastaje konflikt. Pasja dyskusji tak – kłótnia nie. To dość powszechne u ludzi, którzy mają narcystyczne zaburzenie osobowości: odwracanie się plecami kiedy pojawia się przeszkoda lub różnica zdań. Bywa, ze narcyz który czuje, że stracił argument – potrafi rzucić czymś o ścianę lub zacząć krzyczeć. Jest też w stanie wymyślić szereg wymówek, aby usprawiedliwić swoje wcześniejsze zachowanie.


15. Czy Twój partner gra ofiarę?

Czy Twój partner zawsze jest ofiarą, bez względu na to co zaszło? Jest to kolejny objaw narcyzmu. Jest to tak naprawdę niezdolność przyjęcia, że nie są doskonali. Będą skłonni przyjąć niemal skrajną postawę lub zmienić wcześniejsze stanowisko, aby wykazać, ze zostali skrzywdzeni. Trudno jest zachować spokój i być wyrozumiałym dla kogoś o takich cechach.

 

16. Czy czujesz się kontrolowana przez swojego partnera?

Narcyz wierzy, że jego wybory są po prostu lepsze od wyborów innych. Jeśli twój partner stara się kontrolować to, co robisz i domaga się, by zrobić to tak jak on chce bez podania konkretnych przyczyn, to masz spory orzech do zgryzienia. Narcyzem wierzy, że ich droga jest najlepsza.

Następny krok należy do ciebie, bo jesteś jedyną osobą, która potrafi odpowiedzieć sobie na pytanie czy jesteś szczęśliwa w tej relacji? Jeśli nie to czy jesteś w stanie w niej wytrwać. Narcyz niekoniecznie jest złą osobą, po prostu kochać i dbać o siebie chcemy wszyscy. On po prostu trochę bardziej dba o siebie niż o innych. Więc jeśli widzisz tych znaków w swoim związku, trzeba zadać sobie pytanie, można spędzić swoje życie wokół takiej osoby?

 

LovePanky.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.